Burnley – Everton 2:1

04/03/2018 0 Od BlueBlooded

Svetlú nádej prvého polčasu, zavraždila neambicióznosť v snahe pokračovať do víťazného hvizdu a predovšetkým fatálne bránenie, na ktoré ako sa zdá, nemáme doteraz riešenie.

Šesť po sebe idúcich prehier hostí na ihrisku súpera. To vôbec nie je inšpirujúce. Rovnako, ako bola len donedávna forma domácich The Clarets pred týmto zápasom. Dvanásť duelov bez výhry v rade a to vo všetkých súťažiach. Ak si nevieme poradiť so seberovnými, ba ani so slabšími, ako je možné, že ešte do včera sme sa nachádzali v hornej polovici maratónu? Už však tomu tak nie je. Everton klesá ku dnu. Znova. Dosadnutie na to tabuľkové síce bude ešte nejaké to nešťastné kolo trvať, ale nebyť remízy Bournemouthu, ktorý inkasoval v siedmej minúte nadstaveného času zo štyroch, na krk by nám dýchali znovuzrodené Labute z trinástej priečky. Ak sa mužstvo nezomkne, bude to s Allardyceom určite napínavé. Až dokonca a možno aj doslova.

Šéf Turf Moor, prežívajúc vynikajúcu sezónu, ostal verný svojej, síce jednoduchej, ale aj tak filozofii. Formáciu 4-4-1-1 poslal na chvalabohu-vyhrievaný trávnik, kde sa jeho náprotivok rozhodol pre 4-1-4-1, s Tosunom na hrote a DCL ako ľavým krídlom. Hru začali výborne práve domáci, ktorí svojím prvotným nátlakom a vysokým loptám za obranu spôsobovali problémy najmä Keanovi. Toffees ustáli a po čase sa začali sústrediť na celkom vydarené protiútoky, pohľadné na oko diváka. Prvý gól stretnutia bol zároveň debutový pre zimnú posilu modrých a padol v 20. minúte. Theo Walcott po kombinácii v strede so Sigurdssonom poslal center do vápna, kde ho jemne hlavou lišiacky nadvihol Coleman. V ideálnej výške teda Turek nemal nad čím váhať a kladivovou hlavičkou nasmeroval loptu prudko do siete. 1:0. Do odpískania polčasu to vyzeralo pre Everton až prekvapujúco dobre. Rýchle brejky sa síce množili, no súper pod nimi nekapituloval, začo môže Karamelkám poďakovať kvôli zlým riešeniam pri finálnych fázach.

Po príchode zo šatne bolo treba zlomiť nabudený odpor Burnley. Sean Dyche naordinoval prechod na dvojicu hrotových útočníkov a zdvojnásobil množstvo nakopávaných lôpt. Clarets si tým nachádzali neuveriteľné množstvo uličiek medzi obrancami a ovocie sa urodilo. Lowton popísaným spôsobom našiel Barnesa v úteku pred Keanom a statickému Pickfordovi zavesil celkom jednoduchý gól na 1:1. Sigurdsson sa snažil prinavrátiť vedenie ale koncovka sa mu nepodarila. A keď pohŕdate príležitosťami, skôr či neskôr sa vám to nevyplatí. Roh v podaní Gudmundssona premieňa Wood a Turf Moor je na nohách, okrem sektora cestujúcich fanúšikov. Tam vládne 10 minút pred koncom ťažká depresia, o to viac, ak je čakaná. 2:1. Je až zarážajúce, ako si kapitán Williams, o šesť minút neskôr vylúčený, dovolil nepostrážiť takú hrozbu pri štandardnej situácií, akou Wood rozhodne je. Ale, čo je na tom horšie? Že Everton si pri všetkých svojich problémoch a hlavne skúsenému personálu, dovolí brániť zónovo. To tradične smrdí výhovorkou, ktorej sme sa nakoniec aj dočkali. Bude ich treba aj o týždeň?

Muž zápasu: Matthew Lowton (BBC) Ashley Barnes (Sky)

Góly:20´ Tosun, 56´ Wood, 80´ Barnes

ŽK: 26´ Calvert-Lewin, 36´ Westwood

ČK: 86´ Williams

Burnley FC: Pope– Lowton, Tarkowski, Mee, Ward, Lennon, Cork, Westwood, Gudmundsson, Hendrick (46´Wood), Barnes

Everton FC: Pickford – Coleman, Keane, Williams, Martina, Gueye, Walcott, Sigurdsson (83´Bolasie), Davies (59´Rooney), Calvert-Lewin, Tosun (68´Niasse)

Rozhodca: Chris Kavanagh

Počet divákov: 20 802, Turf Moor (Burnley)