Everton – Valencia 2:3

05/08/2018 0 Od BlueBlooded

Ani posledný zápas letnej prípravy v domácom prostredí Goodison Parku nepriniesol výsledkovú vzpruhu, tak potrebnú pre mužstvo, trénera a najmä pre fanúšikov.

Španielskych súperov sme si v rámci priateľských stretnutí pomerne obľúbili. Zakaždým na Starej Dáme, zakaždým za kratší koniec. Alebo aspoň rovný. Nie však tento rok. Družstvo z Mestally, v treťom najväčšom meste Španielskeho kráľovstva, sa určite radí medzi lepších oponentov. Takých, s ktorými by sme sa radi stretávali na pravidelnej báze kontinentálnych pohárových súťaží. Najbližšia takáto príležitosť by mohla byť už o rok. Po úspešnom ťažení v lige, či v domácich pohároch. Lenže to tak ľahko nepôjde, ak si Toffees čo najskôr nevyriešia ultimátne problémy s neplnením si defenzívnych povinností. Stavať treba od základov.

Do zostavy pribudol doliečený Theo Walcott miesto Sandra a bránke prekvapivo ostal Stekelenburg, aj napriek skorému návratu jednotky anglickej reprezentácie zo zaslúženej dovolenky. A po tom, čo sa novému bossovi dostalo zaslúžených ovácii a potlesku, sa začalo konečne hrať. Anglický rozhodca, Chris Kavanagh, mal čo robiť už v 6. minúte. Z nevinnej akcie stredom, odkiaľ sa lopta preniesla na ľavé krídlo, smeroval nebezpečný center do vápna, kde si Bainesy nechal ujsť loptu ponad seba súperovi. Ten už len šikovne posunul v páde Rodrigovi, ktorý so skórovaním aj cez dvoch stopérov v tesnej blízkosti nemal problém. 0:1.

Everton odpovedal už po desiatich minútach. Gylfi zachránil útočnú tretinu špinavou prácou, na čo sa lopta dostala k Theovi. Ten si poradil rovno s päticou hráčov v bielom a presne prihral skvele uvoľňujúcemu sa Tosunovi. Turek v sebe nezaprel zabijácky inštinkt a nekompromisne zakončil k vzdialenejšej žrdi. 1:1, nie však nadlho. Zmenil to nevinne vyzerajúci center sprava, ktorý našiel opäť Rodriga v spoločnosti (v obkľúčení by bol príliš silný výraz) štyroch domácich hráčov. Koľkíže zakročili? 1:2. Karamelky teda znova museli nájsť dostatočné množstvo charakteru na vyrovnanie. V 29. minúte ho až do polčasu zariadil Michael Keane hlavičkou, po rohovom kope Sigurdssona.

Po prestávke sme sa dočkali len jedinej zmeny, kedy na druhých 45 minút nastúpila nová posila ľavej obrany, Francúz Lucas Digne. Posledný gól duelu bol výstavný. Akcia sa vyvinula po snahe Sandra zastaviť súperovu rozohrávku na kraj, lenže loptu si necitlivo odkopol príliš ďaleko, takmer ku Colemanovi. Keďže Ír pokladal nešikovnosť Španiela za prihrávku, tak títo dvaja aktéri neumne uviazli v komunikácii a zrazili sa. Využiť to musel Wass a nepáral sa s tým. Exportne, pod brvno a do stredu brány.