Leicester City – Everton 1:2

07/10/2018 0 Od BlueBlooded

Začiatok ligovej formy? Toffees zdolali už tabuľkových susedov vo svojej prvej výhre na ihrisku súpera v tejto sezóne. Líšky položila na lopatky červená karta a islandský vzduchom chladený projektil.

Oproti domácemu zápasu s Cottagers sa Marco ulakomil len na jednu zmenu v základnej zostave, čo bolo vnímané ako veľmi pozitívny krok v rámci zachovania konzistencie herného prejavu, v neposlednom rade výkonu. A kvôli týždňovému vypadnutiu z ligového pohára, niet sa čomu čudovať. Zostava domácich sa zmien nedočkala, sily sme si merali s tímom, ktorý pred týždňom zvíťazil 2:0 v St. James´ Parku. To momentálne však nebýva ťažké…

Spomínaná zmena znamenala prvý ligový štart druhej brazílskej posily, Bernard nastúpil na ľavom krídle a svojou hobiťou prácou neustále udivoval davy. Spolu s Evertonom predvádzali celkom fluidný futbal zväčša po protiútokoch. Takmer každá akcia zaváňala nebezpečenstvom a nebyť drobných interferencii v súhre, konečné skóre by mohlo byť omnoho vyššie. Vyladenie frekvencii všetkých zúčastnených ale ešte nejaký ten čas potrvá, takže fanúšikovia prosia o čo najmenej zásahov do fungujúceho celku.

Reakčná hra sa Líškam nepozdávala, veď vlastný recept im chutiť nemusí, hlavne, že funguje na ostatných. Inkasovali teda ako prví, a to už v siedmej minúte. Potom, čo sa centrovaná lopta Bernarda vrátila naspäť k nemu, 164 centimetrový záložník sa rozhodol vydať inou cestou. V podstate prízemnou, ale účinnou. Poľahky obišiel súsošie Pereira-Amartey a padavým centrom vylákal Schmeichela do vzduchu. Ten však loptu len pohladil smerom k voľnému Richarlisonovi, ktorý halfvolejom do zeme dostal hostí do jedno-gólového vedenia.

Everton, celý v bielom, pokračoval povzbudený, lenže obrátil tak kartu proti sebe. Hoci sa súper cez leto v oddelení kreativity posilnil o Maddisona, odchod Mahreza je určite cítiť. Leicester stále nemá rád hrať do plných, lež ľúbi znenazdajky unikať. Naznačoval nám zopárkrát, až kým to nevyšlo päť minút pred prestávkou. Po rohovej štandardnej situácii v náš prospech, sme neudržali loptu v útočnej tretine, prepadli a inkasovali mihnutím oka. Ricardo Pereira potiahol po pravej strane s pomocou narážačky Iheanacha, škôlkársky vycvičil Kennyho a zakončil k bližšej žrdi, kde Pickford očakával opak. 1:1.

V druhom dejstve sa stále hrala vyrovnaná partia napriek tomu, že kvalita, pravda, prevládala na strane karamelových. Vývoj hry sa ale zmenil po zbytočnom zákroku skúseného kapitána domácich, Morgana, ktorý si už chvíľu predtým koledoval o druhý žltý trest. Prišliapnutá noha Richarlisona tak spravila spravodlivé a odpočítala Líšky o jeden kus. Početnú výhodu chcel Silva vystupňovať striedaním Tosuna. Gylfi sa s kapitánskou páskou posunul hlbšie, kde vzorne organizoval a zobral na seba aj iné povinnosti. Tie kanonierske. Ťažko povedať, ako je na tom islandské delostrelectvo, ibaže prihliadajúc k Sigurdssonovým schopnostiam z dlhých a stredných vzdialeností, nemám pochybnosti. Presne sedemdesiat minút po našom prvom góle si číslo 10 preberá loptu asi 30 metrov od brány a zanecháva Cruyffovou kľučkou Maddisona na štarte. Nasleduje predkopnutie, rozbeh, náprah a explozívny pozdrav Schmeichelovi, rýchlo zapadajúci do horného rohu brány. Bez šance! 1:2.

Gylfiho 50. gól v Premier League, hodný jeho cenovky. Nikto neskóroval viac gólov v tejto súťaži spoza šestnástky ako on. Napokon už stačil len výborný manažment hry a zvyšok duelu sa zaobišiel bez gólu. Everton teda cestoval na Merseyside s plným počtom. Prvýkrát od aprílového stretnutia s Huddersfieldom a prvýkrát v dvoch ligových stretnutiach za sebou v tejto sezóne. Zachováme si formu aj najbližšie? Dozviete sa po obľúbenej reprezentačnej prestávke.

Muž zápasu: Gylfi Sigurdsson (BBC / Sky)

Góly: 7´ Richarlison, 40´ Pereira, 77´ Sigurdsson (Zouma)

Žlté karty: 31´ Amartey, 43´ Morgan, 45´ Davies, 63´ Morgan, 90+4´ Chilwell

Červené karty: 63´ Morgan

Leicester City FC: Schmeichel – Amartey, Morgan, Maguire, Chilwell, Mendy, Ndidi, Pereira (86´Okazaki), Iheanacho (67´Albrighton), Maddison (80´Ghezzal), Vardy

Everton FC: Pickford – Kenny, Keane, Zouma, Digne, Davies (71´Tosun), Gueye, Bernard (90+1´Schneiderlin), Sigurdsson, Walcott (90+3´Calvert-Lewin), Richarlison

Rozhodca: Andre Marriner

Počet divákov: 32 007, King Power Stadium (Leicester)