Liverpool – Everton 5:2

05/12/2019 7 Od BlueBlooded

Sklamanie, zúfalstvo a bezmocnosť. Také pocity prevládali a stále lomcujú hlavami všetkých, ktorým je Everton drahý. Mesto Liverpool je bohužiaľ opäť raz červené.

Čo môžu mať v budúcnosti spoločné Evertonians a severokórejské obyvateľstvo? Ubitú letargickosť, prameniacu z beznádeje na zmenu, ktorá márne volá sama po sebe. Z dlhej chvíle sa stane zvyk, zo zvyku zásada a zo zásady neľútostný režim masochizmu, zabávajúci už nič netušiacu populáciu novej generácie.

Do zápasu sa malo ísť zo zdvihnutou hlavou, odchádzalo sa však so stiahnutým chvostom. Asi preto, že mužstvo v rovnakej zostave ako cez víkend, lovilo loptu z vlastnej siete už v 6. minúte. Stačil na to jediný protiútok po vlastnej neúspešnej akcii, ktorú hlavičkou z vápna odvrátil Robertson, prevzal Lallana a potiahol stredom.

Daviesovi pozične nevyšlo zachytenie prihrávky na Maného a tomu sa tým pádom otvoril veľký priestor na kontru. Zo stredu mu zbiehal Origi a Mané ho našiel citlivým vysunutím lopty. Belgičan si už len poradil s Pickfordom a zakončil do prázdnej brány. Takéto potupenie je hodné konca zápasu pri totálnom rezignovaní.

Mina mohol Origiho pri nábehu odstaviť telom, Keane zachytiť prihrávku sklzom a Holgate zblokovať Maného. Ani jedno sa nestalo, takže skóre sa menilo. A neostalo pri jednom. O desať minút opäť protiútok, dlhá a prudká krížna prihrávka na Maného, nečíhaný diagonálny nábeh Shaqiriho a gól cez obranu materskej školy.

Našťastie prišla aj odpoveď po nakrátko zahratom rohu. K lopte sa dostal Iwobi a poslal strielanú loptu do vápna. Našiel si ju Keane a z tesnej blízkosti dorazil do brány. Stav 2:1 nanešťastie dlho nevydržal. Lovren z vlastnej polovice len nakopol loptu na Origiho do neustále nepozornej obrany Karameliek.

Druhoradý útočník rivala zakončil oblúčikom ponad brankára sťa svetová superstar. Tú z neho spravil práve Everton minulý rok. Odvtedy sa Divock šetrí len na významné zápasy a strieľa rozhodujúce góly Barcelone a nám v Merseyside derby. V štvrtom góle prsty ale nemal. Činil sa tentokrát Mané. Ako inak, z protiútoku.

Odvrátený center do šestnástky, výmena medzi Maném a Alexander-Arnoldom, ťah na bránu, opätovná výmena a zakončenie z prvej. 4:1. Skončil som s komentovaním bránenia tímu, ktorý prišiel robiť domácim komparz. Štyri strely na bránu, štyri góly. Stopercentná priepustnosť = stopercentná efektivita.

Na Richarlisonov konsolidačný pred polčasovou prestávkou sa spoliehali mnohí, no žiadnu vzpruhu to v druhom dejstve neprinieslo. Prihrával mu naň Bernard a Brazílčan s čerstvou zmluvou sa do toho položil peknou rybičkou. Bodka za zápasom to však nebola. Povestný klinec zabil Wijnaldum. Firmino strápnil Holgatea, uvoľnil zabudnutého Holanďana a ten prepálil všetko pred sebou.

Piaty inkasovaný gól v našej sieti, prvý raz v derby od novembra 1982, bol už príliš aj pre tvrdé jadro veriacich, ktorí mali tú smolu a dostali sa do hosťovského sektora. Húfny odchod však bolesť nezmiernil. Tá bude v ranách ešte nejaký ten čas pulzovať. A neskôr aj v jazvách rezonovať, pri každom všednom aj vďačnom pripomenutí.

Zostrihy: Oficiálna stránka klubu

Góly: 6´ Origi (Mané), 17´ Shaqiri (Mané), 21´ Keane, 31´ Origi (Lovren), 45´Mané (Alexander-Arnold), 45+3´ Richarlison (Bernard), 90´ Wijnaldum

Žlté karty: 27´ Alexander-Arnold, 31´ Richarlison, 67´ Davies

Liverpool FC: Adrian – Alexander-Arnold (83´ Gomez), Lovren, Van Dijk, Robertson – Milner, Wijnaldum – Shaqiri, Lallana (72´ Henderson), Mané – Origi (73´ Firmino)

Everton FC: Pickford – Sidibé (35´ Bernard), Holgate, Mina, Keane, Digne – Iwobi, Davies (72´ Schneiderlin), Sigurdsson, Richarlison – Calvert-Lewin (60´ Kean)

Rozhodca: Mike Dean

Počet divákov: 53 094, Anfield (Liverpool)