Moneytalks
20/09/2020Shrnutí tohoto tématu je krátké: od roku 2016 investoval Everton do příchodu nových mužských posil 557 000 000 euro. Zařadil se tak po bok finančních turboklubů PL jako je Chelsea, MUFC nebo MCFC? Co my, fanoušci na to?
Na úvod bych rád předeslal, že nemám žádné ekonomické vzdělání a fundovanou analýzu finančních toků zde tedy nenajdete. Berte, prosím, tento krátký článek jako odrazový můstek k další diskuzi, která jistě přinese i ekonomicky vysoce odborné příspěvky. Podle mého názoru na tom ale nezáleží. Zajímá mě zde jediné: je v relacích fair play snažit se koupit si úspěch (nechme teď stranou, že dva podařené zápasy úspěch nedělají, protože Everton)?
Z historie
Téma peněz a spor o míru jejich používání provází anglický fotbal doslova od samého začátku jeho historie. Zabývat se penězi bylo považováno za gentlemana nedůstojné. Odměna hráčům za zápas se začala diskrétně objevovat v jejich botech odložených po dobu zápasu v šatně nebo jim byla neméně diskrétně předána z ruky do ruky v zákoutí vedle fotbalového hřiště. Roztržka záhy vedla k striktnímu oddělení amatérského a (polo) profesionálního fotbalu. Vznikla i plně amatérská anglická fotbalové reprezentace. Toto dělení zatrhlo až rozhodnutí FA v roce 1974. FA zakázala označovat hráče za „profesionály“ nebo „amatéry“ a přikázala je označovat prostě jako „players.“ Peníze tedy do anglického fotbalu patří. Jenže nejsou peníze, jako peníze.
May be strange, but rich
Zdrženlivost k moci peněz a nedůvěra k jejich nadměrnému používání při nákupu jsou mezi fanoušky PL zakořeněné i dnes. Byly ještě umocněné masivním vstupem petrodolarů do PL. Výhrady k tomuto postupu jsou:
- Klub zásobovaný nevysychajícím tokem peněz bez ohledu na herní a hospodářské výsledky má v porovnání s ostatními finančně nedopujícími kluby značnou výhodu při koupi hráčů dle svého gusta. Ekonomickou stránku tohoto problému se snaží řešit Financial Fair Play, i když jen sotva stíhá držet krok s realitou.
- Majitelem klubu, jeho mecenášem, nebo zkrátka dodavatelem peněz je, pokud ne rovnou zločinec, tak aspoň šíbr různé provenience. Není příjemné podporovat klub financovaný gaunerem. Konkrétně například aktivity Moshiriho společníka Usmanova se do tradiční „Everton’s dignity“ vtěsnají jen obtížně.
Rich, but blue
Když v r. 2016 Everton získal svého miliardáře, tak si po éře škudlení nejeden Evertonian oddechl. Asi jen málokdo si byl ochoten připustit, že jsme opustili spolek „lidových klubů“ a přesunuli jsme se do společnosti bohatců. Já jsem se utěšoval tím, že Moshiri je obchodník, takže se na Everton dívá ne jako na hračku, ale jako na byznys projekt, který mu po počáteční investici vynese peníze. Což je něco, s čím bych nakonec asi problém neměl. Bohužel nepoměr mezi investicí ve výši přes půl miliardy euro a návratem 300 miliónů euro za transfer nepotřebných hráčů plus propad EFC do červených čísel říká něco jiného. Jako laikovi se mi zdá, že takto úspěšný byznys model nevypadá. Navíc s Usmanovem v pozadí.
Za této situace považuji angažování nových (a asi i prvních skutečných) hvězd za definitivní potvrzení toho, že ani Everton neodolal možnosti použít finanční kyj hodný Ilji Muromce a úspěch (pokud se vůbec dostaví) si prostě vydupe za každou cenu. Nelze se divit že začínáme být považováni za šašky.
Račte do diskuze níže uvést, co si o tom myslíte.
První roky Moshiriho vnímám velmi, velmi kriticky. Přišel do klubu s vidinou rychlého úspěchu a investoval miliony do hráčů a manažerů, aniž by implementoval udržitelnou strategii.
To bylo opravdu zlé rozhodnutí, což naštěstí Moshiri záhy pochopil, a tak najal Brandse, Ryazantseva, Barrett-Baxendale a další, kteří nastavili jasný a udržitelný plán.
Od příchodu Brandse jdeme správnou cestou, zbavujeme se zbytečných a drahých hráčů a letní investice do kádru jsou a budou v rámci mezích. Toto léto jsme dali cca 45 miliónů liber za čtyři platné hráče: James, Allan, Doucoure a Nkounkou. Pokud ještě někdo přijde, tak maximálně na hostování. Nákupy typu Zaha za 50m+ jsou sci-fi a hlavně se do konce přestupáku zbavíme dalších přebytečných hvězd z lavičky.
Nedělám si iluze o Moshirim, ale k mé radosti se po prvních letech začal obklopovat rozumnými lidmi, kteří vědí, jak se dělá byznys ve fotbale. Takovému projektu lze už držet palce (za předpokladu, že prase Usmanova necháme co nejdál od klubu).
Jinak 557 utracených milionů eur není až tak vypovídající statistika na téma hospodaření klubu. Více řekne net spend, tedy rozdíl mezi přestupy a nákupy (např. pokud budeme draze prodávat, nevidím problém vydělané miliony investovat opět do kádru). Od sezóny je náš net spend mínus 250 milionů eur, šestý nejhorší z klubů Premier League:
http://www.transfermarkt.com/premier-league/einnahmenausgaben/wettbewerb/GB1/plus/0?ids=a&sa=&saison_id=2020&saison_id_bis=2016&nat=&pos=&altersklasse=&w_s=&leihe=&intern=0
Bohužel těch nepodařených nákupů za velké peníze bylo poněkud hodně. Naopak jsme levně pouštěli hráče kteří by u nás uplatnění ještě našli.
No, o tom píšu výše. Velké hráčské nákupy v sezónách 2016/17 a 2017/18 byly prvoplánové až hloupé.
Já bych se těch peněz zase tak moc nebál. Ano mění to náš klub z lidového na klub postavený na penězích. Ale v současném anglickém fotbale to asi jinak nejde. Tedy jde, ale s tím, že klub bude bez úspěchů v podobě trofejí, účasti v evr. pohárech a podobně. V dnešní době technologií, kdy jsou i dorostenci zmapováni dopodrobna, ohledně herních vlastností a schopností, můžeme jen těžko čekat, že za malé peníze přivedeme skrytý diamant, který se prosadí až u nás.
Navíc se snadno mohlo stát, že těch angl. klubů postavených na penězích bude ještě více a pak už by byla v sázce i příslušnost k Premier League. Těšilo by nás to pak, že jsme cestou peněz nešli, zachovali si statut lidového klubu a místo přidání nějaké trofeje se pereme o postup zpět mezi elitu?
Ok. Takže jsme stejná sorta jako Chelsea a MCFC (copyright BlueBlooded) před pár lety?
To bych zase neřekl, oni do toho šlápli první, u nás jde spíše o snahu je dohnat. Ale pochopitelně fans týmů bez podobných možností nás do té škatulky prostě šoupnou.
To je jen kosmetický rozdíl.
No, stejná sorta. Na tom začátku možná, když už slovíčkaříme. City, Chelsea a United ale dle mého dlouhodobě hrají jinou ligu v utrácení.
Osobně také počítám s prodejem Richyho v příštím roce, což nám může hodně vylepšit bilanci.
JInak ve skrytý diamant jsem doufal a stále doufám. Pokud možno home grown. Ale posledni home grown byl Barkley, který po krátkém čase šel za lepším a jak dlouho udržíme DCL nevím. Ale třeba jednou, snad…
Ne že by to teď bylo aktuální (pokud kdy vůbec bude), ale stejně se zeptám: Byli byste ochotni přispět na vznik „Fénix klubu“ (tedy nového klubu navazující na staré tradice) pokud byste měli dojem, že se EFC ubírá směrem nežádoucím? Třeba jako to udělali příznivci Wimbledon FC po ukradení, pardon, konverzi svého klubu na MK Dons v r. 2004. Co by v tom případě pro Vás bylo onou poslední kapkou?
Já určitě. Pro mě poslední kapkou bude vstup Usmanova mezi vlastníky klubu. Ten člověk je totální opak všech čestných hodnot, kterými se Everton honosí. A jo, už teď mi hodně vadí peníze, které strká do klubu skrze sponzoringu, nebo fakt, že obchoduje s Moshirim.
Jsem pro. Jak řekneš „Krleš!“ tak jdeme na to. A oznam pak rovnou i číslo účtu, kam máme posílat příspěvky.
Já asi spíše ne, tyhle projekty bývají ze začátku super, ale ono se to nadšení z toho pak vytrácí, až to upadne skoro do zapomenutí.
Vlastně nevím co bych dělal, kdyby ta poslední kapka přišla, Usmanova v klubu taky nechci, ale nevím jestli by tou poslední kapkou byl právě jeho vstup mezi vlastníky.
Rád bych aby EFC šel cestou finanční udržitelnosti, ale také aby se přiblížil ke špičce a hrál nahoře, zároveň se držel svých tradicí. Jsou to asi těžká přání, náročná na splnění, ale nemyslím si, že by bylo úplně nemožné je splnit. Nicméně mám velkou důvěru v Brandse, že dokáže klub, do těchto mantinelů žádaných fanoušky, vmanévrovat a nastavit tak cestu vzhůru tabulkou, aniž by jsme opustili své tradiční hodnoty.
Ne, není proč.
Dlhodobo sme patrili medzi najobľúbenejšie tímy cudzích fanúšikov. Nedá sa nič robiť, jedným z hlavných dôvodov bolo, že sme boli príliš slabí. Akonáhle ich začneme porážať, nebudeme obľúbení. Nájdu sa dôvody: rozhadzujeme prachy, pomáhajú nám rozhodcovia, máme nekalé prestupové postupy atď. Fanúšikovia Spurs si všimnú o koľko metrov sme si posunuli loptu pri priamom kope, Broms ako sa hodil James na zem.. Všetci nám budú vyčítať prestupové peniaze. Takto to proste je.
Faktami sa ťažko oháňať, lebo štatistiky si každý vytiahne také ako potrebuje. Koľko rokov dozadu berieme do úvahy? Iba príchody alebo odpočítame odchody? Atď. Aj tak vo finále prevládnu pocity.
Podľa mňa je nezmysel vyčítať klubu veľké nákupy, keď iba dorovnávame sumy ostatných súperov. Ak chceme niekomu vyčítať plytvanie, musí vrhnúť do pľacu sumy rádovo vyššie ako všetci ostatní. To robí odjakživa Barca a Real, v Anglicku to urobili Chelsea a ManCity, vo Francúzsku PSG. Šlus. Ostatní sú mainstream.
Ja si nemyslím, že minúť veľa svojich peňazí na nákupy je apriori zlé. Dôležité je, čo tým vlastne dotyčný majiteľ sleduje. Chce si urobiť PR, lebo vraždenie novinárov mu zhoršuje meno? Alebo odkiaľ tie peniaze pochádzajú. Zobral som ich ruským daňovým poplatníkom vo forme prírodného bohatstva Čukotky? Mňa naozaj nevyrušuje, keď Barca kúpi Griezmanna za 120m. Vlastnia ju Cules a tie peniaze si zarobili. Dôležité sú hodnoty klubu, ktoré komunikuje navonok. A mal by sa podľa nich správať. Usmanov by bol krok vedľa. Nie drahé nákupy.
Nejaký čas rozmýšľam nad tým, že naše nákupy v tomto prestupovom okne sú v duchu myšienky, že nakupovať akcie treba, keď sú lacné. Hráči sú teraz lacní, lebo Covid. Potiaľto sa správame veľmi prezieravo. Lenže v našom biznise je jedna dôležitá regulácia: FFP. To robí z celého biznisu veľký risk. Koľko získame predajom hráčov? Koľko zarobíme výsledkami?
Veľký palec hore za iniciatívu Karamela!
Mám v pláne si dohladať môj starší, strašne dlhý komentár. Bol zverejnený ešte na starom webe, ale keďže som písal vtedy ešte ako neredaktor fakt dlhé komentáre, tak som ich zálohoval. Neraz sa mi stalo, že po hodine práce sa vyparili znovu-načítaním stránky… Infarktové stavy 😀
No ale pointa k tomu je, že by som si to rád porovnal. Vtedy som bol určite naivno-zapalený. Niečo ako Greenpeace-ák priviazaný dole hlavou o klčovací bager. O 5 rokov neskôr a pol miliarde preinvestovaných libier som stále fanúšik Evertonu. Nepáči sa mi to, rád by som sa hrdil statusom „the right way“ vo všetkých oblastiach, ale je to tak a ja s tým nič nespravím. Utešuje ma, že my sme začali ako kvázi druhá vlna spolu s ostatnými v snahe dohnať rozdiel. Čiže nezachádzame (nedá sa) do extrémov a aj to „málo“ nám je prd platné. Navyše klub sa nijako nezmenil.
Stále má rovnaké hodnoty, ktoré len upevňuje. Peniaze sa investujú do všetkých oblastí – nie je to len trophy hunt, reklama na značku klubu. Bude nový štadión, ktorý by inak nebol až kým by sa chúďa Goodison rozpadol. Ženský tím po rokoch ignorácie Moshirim tiež prechádza transformáciou a EITC má také možnosti ako nikdy predtým. Navyše, stále sa len rozrastá.
Určite by som rád, ak by sme hrali podľa pravidiel. To jest, zmazať čo najskôr dlhy a žiť z vlastného. Bolo by neuveriteľné, ak by sa implementovalo niečo ako platový strop vo všetkých popredných ligách. Postupne by sa všetky rozdiely zmazali a my by sme nemuseli riešiť nemorálne výdavky a aj tento článok by patril histórii. Ale vôbec nemám problém si priznať, že momentálne robíme to čo pôvodná „sorta“.
Čo sa týka založenia iného klubu – osobne si myslím, že nie sme na tom tak zle. Fénixy sa zakladajú z naozaj extrémnych dôvodov = existenčné problémy ako zrušenie klubov/krach, hodnotové zmeny proti tradíciám klubu (zmena farieb, loga atď) alebo presťahovanie klubov mimo pôvodnú lokalitu (Wimbledon bol extrém v tom, že po presťahovaní sa aj premenoval). Takže ja si myslím, že v Evertone k ničomu takému nedôjde. Ak práve neskrachujeme kvôli aktuálnym dlhom hehe…
Na druhou stranu voláme po úspěchu a vracíme k 60. a 80. letům, kdy jsme byli na vrcholu, trochu ale zapomínáme, že tehdy naši majitelé pumpovali do klubu obrovské peníze. Takový předseda John Moores v 60. letech by dnes byl brán za kaziče fotbalu podobného ropným magnátům v City a Chelsea.
V Anglii to Evertonians vidí hodně jinak než my tady několik tisíc kilometrů daleko, trochu méně šlechetněji. Většině je fakt jedno, kdo a kolik do klubu sype peněz, už jsou fakt nasráni lety bez trofeje a chtějí, aby byl Everton konkurenceschopný.