Aston Villa – Everton 3:0

19/09/2021 18 Od BlueBlooded

Prvá tohtosezónna prehra prišla na ligovom fronte. Vo Villa Parku sa o ňu postarali aj naše absentujúce hviezdy v útoku. Za domácich žiarila vysnívaná posila Bailey.

Akoby nestačilo, že Calvert-Lewin bude mimo takmer na mesiac, po zápase sme sa dozvedeli, že sa k nemu na približne rovnaký čas pridá aj kľúčová trojica Richarlison, Coleman a Pickford. Prvý menovaný si odniesol kolenný šrám z pondelkového duelu z Burnley, zatiaľ čo Séamus si v piatok natiahol zadný stehenný sval. Naša jednotka medzi tyčami má problém s ramenom. Tiež následok po výhre nad The Clarets. A na lavičku náhradníkov si nesadol ani Gbamin, preventívne vynechaný pre subjetívnu stuhnutosť v kvadricepse.

Ako teda poskladal Benítez svoj tím? Na skoro bezzubý hrot putoval Rondón, ktorý stále nie je úplne fit. Spoločnosť v útoku mu robil Gray, a zvyšok tímu dotvoril formáciu 4-4-2. Na ľavej strane zálohy sa objavil v základe Iwobi, a na pravej obrane Godfrey. Bránu kryl v lige po prvýkrát Begović. Lavička tiež zívala ako kvantitou i kvalitou. Žiadne krídlo, žiadny James, a len týždeň trénujúci Simms.

Prvý polčas

Nakoľko náš oponent nastúpil v úplne rozdielnom systéme 5-3-2, bolo jasné, že odlišné prístupy sa navzájom nevyrušia, ale naopak, povedú k častejšiemu kmitaniu lopty od šestnástky k šestnástke. Začali sme dobre. Rondón v prvých piatich minútach len tesne netrafil bránu pri strele z päťky a tiež po následnom rohovom kope. Villans však odpovedali. Len so šťastím sme neinkasovali po dobrej štandardke súpera, podržal nás Begović. K tým štandardkám – Aston Villa si na ne túto sezónu najala zvlášť kouča. A veru bolo to vidieť počas celého zápasu. Kiežby podobný prístup zvolilo pár bývalých manažérov The Toffees, pravidelne doplácajúcich na tento aspekt.

Everton mal menej lopty na kopačkách, ale vždy vyzeral hrozivo, keď sa pustil do protiútoku. Pri jednom, na ktorého konci bol Gray, Everton takmer skóroval, Rondónovi však chýbalo pol kroka do vynikajúcej prihrávky. Apropo Gray. Ak nás zrak a úvodná forma novej posily neklame, Demarai sa pomaly ale isto stáva kľúčovou postavou ofenzívnej hry Karameliek. Modlime sa, aby sa nezranil aj on.

Druhý polčas

Zo šatne sme vychádzali s vedomím, že máme nie tri, ale štyri striedania k dispozícii, nakoľko ešte pred koncom prvej polovice zápasu striedal McGinn, kvôli podozreniu na otras mozgu. Ak by niekto nevedel, pre tieto dôvody je vyčlenené extra striedanie. Ak sa pre jeden tím uplatní, druhá strana získava rovnakú výhodu čerstvých nôh. My sme to cez polčas nevyužili, hoci viac kontroly v držaní lopty by sa hodilo.

Asi po hodine sme mohli konečne ísť do vedenia, Gray však tesne minul krížnou prízemnou strelou. Potom prišlo striedanie tridsaťmiliónovej posily z tábora bordovo modrých a stretnutie nabralo už jediný možný smer. Najprv si nechal Digne zájsť poza chrbát Casha, ktorý sa so zakončením nepapral. Veľmi zlý defenzívny výkon náš Francúz potvrdil aj pri bránení rohu o pár minút neskôr, keď si loptu hlavou nadvihol až do vlastnej brány. Everton nevedel, čo sa deje, rovnako ako Burnley pred týždňom.

Posledná kvapka horkého kalicha bola dlhá lopta od Ingsa, ktorý našiel unikajúceho Baileyho. Tomu na počudovanie nestíhal ani Godfrey, takže Jamajčan mal čas i zakončiť z halfvoleja na 3:0. Po odpískaní konca môžeme konštatovať, že Benítez a ani hráči na ihrisku nestihli reagovať už na prvý gól, po ktorom bolo treba prerušiť momentum domácich, hnaných vynikajúcim publikom. Po ďalších už bolo neskoro na čokoľvek. Najmä pri našom lazarete. Preto je na čase priviesť Jamesa späť!

Rafael Benítez:

„Zápas sme začali dobre a v prvom polčase sme mali veľa protiútokov, kde finálna fáza nebola správna. Ale boli sme veľmi blízko. V druhom polčase sme mali pár šancí, ktoré mohli znamenať úplne iný zápas. Potom sme inkasovali, príliš skoro aj druhý, a už to bolo ťažké. Spravili sme chyby a spravili sme ich hneď za sebou, ťažko sa na to reagovalo. Je to niečo, čo dúfam do budúcna zmanažujeme. Do zápasu sme šli s príliš veľa absenciami, ale tím naozaj bojoval. Niekedy, ak máte hráčov k dispozícii, viete striedať čerstvé sily a udržať level. My sme na niektorých postoch nemali také možnosti a museli sme si poradiť ako sa dalo.“