Wolverhampton Wanderers – Everton 2:1

02/11/2021 17 Od BlueBlooded

Zmena prostredia nepomohla. Karamelky prehrali aj tretí zápas v rade, tentoraz na ihrisku súpera, a klesli na desiate miesto v tabuľke. Opäť inkasovali aj gól z rohu.

Pôda pod nohami španielskeho kouča začína pomaly zamŕzať. Aktuálna forma naháňa strach, a keď fanúšik pozrie v kalendári pred seba, vidí samé ťažké váhy v priebehu 45 dní. Tottenham, Manchester City, podceniteľná vložka Brentford, a dorážka v podobe Chelsea a rozbehnutého Arsenalu.

Skóre síce nepripomína tragikomédiu ako pred týždňom, no i tak ostáva to podstatné nevypovedané. Hráči opäť nastúpili do zápasu akoby bez motivácie, bez potrebného zápalu a bojovnosti. Kopili chyby a postrádali akúkoľvek iniciatívu smerom dopredu. Nakoľko a v ktorých faktoroch je to spôsobené taktickými pokynmi trénera, ostáva zatiaľ nezodpovedané. Ale čo už s istotou môžeme povedať je, že za nezvládnutými štandardnými situáciami je systém a nie personál. A to bez ohľadu na to, čo nám tvrdí Benítez. Tá náhla zmena k horšiemu je až príliš očividná. Zažili sme si to pri Martínezovi, Koemanovi a aj Silvovi. Až Ancelotti a spol im vytrel zrak.

Prvý polčas

Štyri zmeny v zostave znamenali návrat Holgatea do obrany ku Keaneovi. Godfrey musel zaskočiť vľavo miesto Digneho, ktorý si privodil nešpecifikovaný svalový problém. Skórujúceho Toma Daviesa nahradil Gbamin, Gordona opäť Iwobi, a Rondóna konečne posadil ešte nie 100% fit Richarlison.

Domáci boli od začiatku na koni. Trpezlivo kombinovali a zatvárali hostí na ich polovici. Pickford musel bravúrne zneškodňovať volej Nevesa, a tiež zatočený pokus Trincãa. Na koncovku Hwanga už nemal, ale VAR posúdil jemný ofsajd. Avšak gól Vlkov musel prísť skôr či neskôr.

V 28. minúte si na roh Aït-Nouriho nabehol Kilman a jednoducho premenil. Čo na tom, že hoci bránime zónovo, 193 centimetrového stopéra ostal brániť Townsend. A bolo horšie. Ben Godfrey bez väčšieho tlaku na loptu prihrával príliš malú domov, ktorú perfektne vystihol Jiménez. Lob brankára už potom nepredstavoval žiadny problém. Stav 2:0 a všadeprítomné sklonené hlavy.

Druhý polčas

Benítez sa našťastie rozhodol pre zmenu už rovno z kabíny. Nevýrazného Gbamina nahradil Delph, od čoho fanúšikovia nemali veľké očakávanie. Efekt to však prinieslo okamžitý. Ukazoval sa, pýtal si loptu a obsluhoval už nabudenejších spoluhráčov. Richarlison takmer znížil po nátlaku na brankára, ale jediná gólová výsada prischla Iwobimu. Toho si našla odrazená lopta zo strely Godfreyho, pohotovo zakončená doprostred brány.

Keď Wolves nepremieňali svoje šance, Everton začal postupne tlačiť na pílu. Prišlo striedanie Gordona, ktorý sa presunul na pravé krídlo a Townsend po pokynoch Beníteza netradične tvoril stredovú trojicu. Táto dvojka takmer vyrovnala. No Anthonyho po rohu Androsa vychytal brankár. Škoda, nervózny záver nanešťastie nič výraznejšie z našej strany nepriniesol. Iba popol na hlavu, ktorý si môžu sypať všetci zúčastnení.

Rafael Benítez:

„Nehrali sme dobre prvý polčas. Čo sa týka súbojov a odrazených lôpt, zakaždým sme tam boli neskoro, a im stúpalo sebavedomie. Ukázali sme veľa charakteru a mali množstvo šancí v druhom polčase, čo bolo možno neskoro, ale mali sme na to, streliť druhý gól. To je tá reakcia, ktorú očakávame a je škoda, že sme tak nehrali v prvej polovici. Očividne to musíme zlepšiť. V druhom polčase sme potrebovali byť lepší na lopte a udržať rovnováhu. Poslali sme na trávnik Delpha a zmenili formáciu. Ale zmena k lepšiemu nebola otázkou formácie, pretože aj po prestávke sme boli trochu nevyvážení, no i tak sme vyhrávali súboje a odrazené lopty. Takže si nemyslím, že to bolo taktikou, ale charakterom.“