Everton W – Tottenham W 2:2

02/05/2022 2 Od Karamela

Poslední domácí zápas sezóny ukázal, že každé utkání se opravdu hraje až závěrečného hvizdu. Kdo přestal sledovat mač předčasně, o mnohé přišel.

Walton Hall Park přivítal dnes dva týmy, které už mohou letošní ročník WSL v poklidu dohrát, byť každý v jiné části tabulky. Spurs již vědí, že se jich evropské soutěžení v příští sezóně nebude týkat a Everton může bez hrozby sestupu přemýšlet, jak napraví bídný celkový výkon v letošním ročníku. V našem týmu došlo k několika změnám oproti obvyklým pořádkům. Mezi tyče se postavila Brosnan, Turner z lavičky naběhla do zálohy a nejen na hřišti, ale ani na laičce nebyly Christiansen s Galli.

První střelu  zápasu

vyslala už ve druhé minutě Graham, ale mířila mimo. To akce hostí v minutě 5. byla mnohem účinnější: Williams dlouhým nákopem poslala vpřed Summanen. Ta míč dopravila až téměř do malého vápna předala jej Ale, která jej zblízka doklepla do branky – 0:1. Takto si Everton vývoj zápasu nepředstavoval, ale oproti řadě letošních zápasů to dal také patřičně najevo. Ale ani Spurs se s jednogólovým vedením nehodlaly smířit. Výsledkem byl pohledný zápas hraný v pěkném tempu. Tottenham mohl za chvíli přidat další gól, ale střelu Ayane do prázdné branky skluzem zachránila Björn. Vynikající výkon podlala v brance Brosnan. Zejména její  zásah ve 30. minutě proti střele Williams londýnskou strikerku vůbec nepotěšil – nejen ona už viděla míč v brance. 

Svižný konec

Přes usilovnou snahu Evertonu o vyrovnání a neméně velké úsilí Spurs o zvýšení zůstávalo skóre dlouho nezměněné. Nebezpečné výpady velmi aktivně hrající Pattinson ani nápaditá a přesná distribuce míčů Bennison ke kýženému  výsledku nevedly. Až v 85. minutě zaúčinkovaly střídající hráčky: Dali nadýchaným obloučkem poslala míč k levé tyči, kde hlavou zavěsila Turner  – 1:1. Radost karamel byla převeliká. Po pouhých dvaceti sekundách však vzala rychle zasvé. Björn nedokázala uhlídat Naz, ta vlétla do vápna a předložila míč před branku Green, která opět zvýšila – 1:2. Ale Everton hlavu nesklonil. V nastaveném čase těsně před koncem zápasu směřoval další oblouček před branku Spurs. Tentokrát jej vyslala Bennison a adresátkou byla Finnigan, která hlavičkou přes šíři branky zajistila remízu – 2:2.

Blýskání na lepší časy?

Tento zápas ukázal, jaké přednosti zdobí současný evertonský kádr a jaké je škoda, že je nedokázal využít i dříve v průběhu sezóny. Chrisi Robertsovi i Claire Ditchburn patří dík za výkon, ke kterému dokázali měsíce strádající tým dovést. Nový manažer Brian Sørensen tak bude mít na čem stavět. Pokud s podobným nasazením a pokud možno i výsledkem odehrajeme  poslední zápas v Brightonu, nebude pro nás fanoušky letošní ročník nakonec tak zoufalý. Up the Toffees!

Fotografie: Megan Finnigan vyrovnává (zdroj: bbc.co.uk)

Branky: Turner (85´), Finnigan (90+1´) – Ale (5´), Green (85´)

ŽK: Clemaron

Everton (5-4-1): Brosnan; Maier, Björn, Finnigan, George, Pattinson; Anvegård (Dali 62′), Bennison, Graham, Magill (Turner 71′); Duggan (Emslie 71′)

Tottenham (3-5-2): Spencer; Bartrip, Zadorsky, Harrop (Cho 45′); Neville, Summanen (Green 84′), Ayane, Clemaron, Ale; Williams (Simon 79′), Tang (Naz 45′)

Rozhodčí: Lauren Impey