Everton – Manchester United 1:2

10/10/2022 3 Od BlueBlooded

Sedemzápasová séria neporaziteľnosti skončila. Karamelky sa totiž po úvodnej nádhere Iwobiho nechali zaskočiť vlastnými chybami, a dvakrát inkasovali do polčasu.

Škoda. Ale nevadí a ide sa ďalej, pretože mať veľké oči pri znalosti faktov sa nevypláca. Realita nás aj tak dostane vždy na zem. A keď k tomu pridáme pár historických míľnikov, pozerá sa na to lepšie. Predsa len, nie každý deň strieľajú futbalové legendy svoje sedemsté klubové góly v kariére. A tiež vám stále stačia len dve ruky, aby ste spočítali tímy, ktoré v Premier League dosiahli métu 1500 vstrelených gólov.

Áno. Druhá štatistika sa týka Evertonu. Sme len siedmym klubom v poradí, ktorému sa to podarilo. No a môžete hádať, kto tento počet dosiahol ako prvý. Už sa cítite lepšie, však? A ani tak nemyslíte na to, že nebyť lacných strát lôpt, konečne by sa nám podarilo vyhrať tri zápasy v rade. Také niečo naposledy vyčaroval sám veľký Carlo Ancelotti. Preto radšej zabudnite na ten pohľad na tabuľku, s Liverpoolom a včerajším súperom pod nami…

1.polčas

EFC nastúpilo v takmer nezmenenej zostave. Jediný pohyb na súpiske znamenal návrat Gordona za McNeila, čo bola vcelku prekvapivá voľba. Predsa len, Anthony v posledných zápasoch nemá formu, a Dwight naopak, v poslednom zápase dokonca skóroval. Hralo sa svižne, a najočividnejšie pôsobila snaha domácich nič nepustiť stredom a bleskurýchle vyrážať do protiútokov.

Presne takto vznikol aj prvý gól. Onana prekvapil Casemira odzadu, z čoho profitoval Gray. Jeho lopta sa odrazila k Iwobimu, ktorý pred bránou nemohol robiť nič iné, len strielať. A že namieril oblúkom nádherne! De Gea bez šance na ľavej tyči, 1:0. Lenže nápor po góle nepokračoval. Naopak. Opäť raz sme prestali hrať a nechali iniciatívu tým, ktorí ju najviac potrebovali. Vzdali sme sa držania lopty a tlak sa stupňoval.

Nepomáhali tomu ani naše početné chyby v prihrávkach pre laxnosť, pre ktoré sa individuálna kvalita hostí v útoku nakoniec prejavila. Gueye podcenil spracovanie lopty, tá mu následne ušla k Fernandesovi, ktorý ju poslal už po linke cez Rashforda až k Antonymu do pozične rozhodenej obrany. Nasledovalo rutinné zakončenie brazílskej posily z Holandska za 80 miliónov libier. 1:1

A na našu škodu, tá kvalita opozície sa ešte zvýšila, keď musel striedať Martial za Ronalda. Keď nepremenil Eriksen z diaľky, dávali sme United ďalšie a ďalšie šance. Aj opakované z dorážok. Ešte že sem tam stále platí nejaký ofsajd, a tiež nie všetko smeruje na bránu. Ale vždy sa môžeme spoľahnúť aj na našu lacnú stratu, ktorá nikdy nesklame. Iwobi takto daroval únik pre Ronalda, ktorý slovom rutina opovrhuje. 1:2

2.polčas

Po prestávke bolo vidieť zlepšenie. Aj Iwobi behal za celý tím. Sebavedomie sa odzrkadlilo aj v držaní lopty a streleckých pokusov. Škoda, že z desiatich smerovala na bránu iba jedna. Čiže praktická zmena z prvého dejstva žiadna. Len efektivita sa zo 100 znížila 10 percent. Počujem rehot… Na rad postupne prišli aj striedania. Najmä Gordon sa trápil a väčšinu času strávil skrytý v Shawovom hlbokom ľavom vačku.

Debut si konečne odbil aj Garner. Toho musíme pochváliť, v neľahkých podmienkach ukázal, že oplýva kvalitou, ktorá, dovolím si povedať, skôr či neskôr prerastie lavičku. Čiže, je úžasné, že na nej máme takýto materiál. Avšak vyrovnanie ani on, McNeil, DCL, či Rondón nepriniesol. Dokonca sme boli pozadu o dva, avšak pre Rashfordovu ruku sa ukazateľ skóre vrátil do rozumného rozdielu.

Do konca stretnutia sme to vystupňovali, najmä k rohom, a aj vďaka taktickej zmene Lamparda na 3-3-4. Ale tie nikto nie a nie premeniť. Najmä Onana by mal chodiť na doučovanie k Minovi. Uznanie patrí Pickfordovi, za ktorého štandardkové grify v šestnástke by sa nehanbil ani Rondón. No posledná zmienka je pre Garnera, Toho delili od vyrovnávajúceho gólu len končeky de Geovej rukavice…

Frank Lampard po zápase:

„Z nášho pohľadu sme zápas prehrali v prvom polčase. Nebol to výkon ako pri predchádzajúcich zápasoch. Proti kvalitnému tímu ako Manchester United ak urobíte chyby priamo vedúce ku gólom – vždy to je veľká hrozba a vždy bude. Skvelý štart nás spravil pasívnymi. Len sme tam sedeli. Cez polčas sme to museli napraviť, pretože sme pri všetkom boli druhí. Nepáčilo sa mi to. V druhom polčase to bolo lepšie a ukázali sme charakter. Tomu tlieskam, ale som sklamaný, pretože sme boli už aj lepší. Išli sme správnym smerom a zrazu nás otestovali. S odstupom času to ale nemusí byť na škodu.“

Štatistické okienko:

• Chyba Idrissu Gueyeho proti Manchestru United, ktorá priamo viedla ku gólu Antonyho, bola jeho vôbec prvá takáto chyba, ktorou EFC inkasoval v Premier League.
  • Everton proti Manchestru United vystrelil až 6 striel v a po 90. minúte – to je viac, ako sa mu podarilo v celom zápase pred 90. minútou (5), a o 5 viac ako v prvom polčase.
  • Nelichotivo mali The Toffees v prvom polčase v šestnástke Manchestru United iba 1 strelu a 1 dotyk s loptou. Presnosť prihrávok dokonca neprevýšila 73%.
  • Alex Iwobi prvýkrát od apríla 2016 skóroval alebo asistoval v troch ligových vystúpeniach po sebe. Už sa priamo podieľal na 4 ligových góloch Evertonu v tejto sezóne (1 gól, 3 asistencie), čo je dvakrát viac ako ktorýkoľvek iný jeho spoluhráč v klube.
  • EFC je len siedmym klubom v histórii Premier League, ktorému sa podarilo vstreliť už 1500 gólov. Prvým bol Manchester United (2198), potom Liverpool (2041), nasledoval Arsenal (2040), ešte Chelsea (1986), Tottenham (1765), a pred nami je Manchester City (1691).