Tottenham Hotspur – Everton 2:1

25/12/2023 3 Od BlueBlooded

Víťazná séria The Toffees na trávnikoch súperov sa bohužiaľ skončila. No výkon to bol obdivuhodný, a body sme neodovzdávali lacno. Len tá kvalita v koncovke.

Pod pomysleným ligovým stromčekom sme si tak nič nenašli. Ale to nevadí. Ak si niekto prial opätovnú záchranu, pokojný stred tabuľky, alebo konečne klub, na ktorý sa dá pozerať a nehanbiť, tak onen dobrák Dychiško takéto priania plní už pol roka. Pár slabších chvíľ v obrane preto radi občas strpíme.

Na zápasovú súpisku sa konečne vrátil Mykolenko na miesto ľavého beka, čo bola jediná zmena oproti nešťastnému pohárovému duelu s Chalupármi. Na lavičke sa po dlhej dobe objavil aj štvrtý Portugalčan, André Gomes. Inak to bola klasika, kde v útoku podporoval Calverta-Lewina miesto Doucourého vysunutý Garner.

1.polčas

Stretnutie začalo vo výbornom tempe. Už v siedmej minúte mohol po úniku, ktorý zariadil McNeil, otvoriť skóre DCL. Ten však akoby v poslednej dobe stratil predátorský čuch na góly a v koncovke sa trápi. Preto aj teraz miesto strely ľavačkou z hranice alebo z vnútra šestnástky radšej volil ďalšie dotyky, než ho potom vybavila obrana súpera. A to bolo trestuhodné zahodenie, nakoľko o pár sekúnd neskôr demonštroval Richarlison, ako sa nakladá s vyloženými šancami. Sarr po pravej strane vysunul Johnsona, a ten to naservíroval Brazílčanovi na strelu z prvej z troch metrov. Hlavne Tarkowski si môže spytovať svedomie. 1:0.

Neprešli snáď ani minúty a domáci mohli jasať znova. Podobnu kombináciu ako z prvého gólu len z opačnej strany zakončoval tentoraz Johnson tesne nad brvno. Defenzívna jednota a súhra tímu v tom čase sa nám vôbec nepodobala. Okrem momentu, keď Vicario vychytal dobrú hlavičku DCL, mali navrch muži v bielom. A padol preto aj ich druhý gól. Krátky roh, vyrazená strela na brankára, a lopta priamo k Sonovi, ktorý ju upratal práve do odkrytej časti brány. 2:0 a začínalo to naberať škaredé kontúry. Ale mentálne sme sa pozviechali a vytvárali si šance. No ani jedna premenená. Hlavne Harrison sám na bránu musí dávať. Musí…

2.polčas

Po prestávke sme na to opäť vybehli, a výbornú robotu robil aj Gomes, ktorý nútene striedal zraneného Gueyeho ešte v prvom dejstve. S Garnerom si však vymenili pozície. Takto vyššie na ihrisku získal tvrdým zákrokom loptu od Emersona, a poslal Dominica úspešne na bránu na 2:1. VAR ale zasiahol. Ani jednému rozhodcovi sa nezdalo, že by náš André fauloval. Po vzhliadnutí monitora však hlavný zmenil názor.

Škoda, pretože súpera sme podľa štatistík xG celý druhú polčas prehrávali. Pickford nás podržal proti Kulusevskemu keď bolo treba v 75. minúte, ale my nie a nie sa presadiť. Až keď Gomes pečiatkoval bočnú sieť, to sa zahrieval, a potom po rohu namieril odvrátenú loptu pekne do siete! 2:1 a záverečný tlak.

Danjumovu skvelú strelu úchvatne vychytal zlý Vicario. Tarkowskeho hlavičku pred čiarou odpratal Davies. Danjuma opäť strieľa tesne, ale mimo. A nakoniec pošle McNeil balónik opäť Arnautovi, a ten z half-voleja triafa od brvna snáď za bránkovú čiaru. Lenže ten fakt zlý Vicario má v ceste svoju nohu. A ako naschváľ sa to do nej neodrazí dovnútra, ale von z brány. No nešľaktraf nás všetkých…

Sean Dyche po zápase:

„Snažím sa poskytnúť objektívny pohľad – myslím si, že sme boli vynikajúci. Ich góly boli dva slabé momenty – pri tom dvíhame ruky – a za daných okolností sme normálne živší. Ale ešte predtým sme začali odvážne, vytvárali sme si šance, vyzerali sme ako hrozba na lopte, tvrdo sme takticky pracovali bez lopty. Znie to divne, pretože sme dnes prehrali, ale dnes to tak blízko, ako som bol k úplnej hrdosti. Podľa mňa to bol vynikajúci výkon. V tom, čo robíte, musí byť budúcnosť a myslím, že to je teraz jasné. Nie je to záruka, ale zámer týchto hráčov je jasný.“

Štatistické okienko:

• Spurs vyhrali viac zápasov Premier League proti Evertonu ako proti ktorémukoľvek inému tímu (30).
  • Sean Dyche nikdy nevyhral na ihrisku Spurs v Premier League (D1,L6), pričom jeho tímy strelili 3 góly a na oplátku inkasovali 17.
  • Everton v tejto ligovej sezóne trafil konštrukciu brány 11-krát – iba Liverpool (12) zasiahol tyčky častejšie.
  • EFC prehralo v tomto ročníku PL 8 zápasov. V polovici týchto prehier urobil súperov brankár aspoň 6 zákrokov: Leno – 9, José Sa – 7, Onana – 6, Vicario – 7
  • Gól Andrého Gomesa proti Tottenhamu bol jeho prvým gólom v Premier League od zápasu proti Wolves vo februári 2019.