WFA Cup: Nottingham Forest W – Everton W 1:7

14/02/2024 0 Od Karamela

V 5. kole ženského FA Cup způsobil Everton slušnou paseku v nottinghamském lesíku, když jej vyřadil z dalšího postupu nadílkou sedmi gólů.

Z historie domácích

V roce 1990 se v programu vydanému k zápasu domácích s Evertonem objevil inzerát lákající ženy do právě vznikajícího fotbalového týmu. Inzerce zjevně zabrala a nottinghamské Reds už více než třicet let úspěšně prohánějí své soupeřky po trávnících různých anglických ligových soutěží. Aktuálně hrají ve třetí lize, ale ve své historii dokázaly zvítězit v FA Women´s Premier League v roce 2008. A v r. 2011 skončily druhé za Sunderlandem. V stejném roce, tedy 2011 také dosáhly zatím svého nejlepšího pohárového úspěchu, když ve finále podlehly po penaltovém rozstřelu Barnet FC (nyní London Bees).

Ve své historii se Tricky Trees opakovaně potýkaly s těžkými finančními obtížemi. Krátkodobě jim pomohla firma vyrábějící elektrické cigarety, dlouhodoběji pak partnerství s kampaní bojující proti zveřejňování fotografií  poloobnažených žen na třetí straně bulvárního periodika The Sun.  Velmi významným a rozumným počinem také bylo uzavření partnerství s Nottingham Trent University umožňující hráčkám souběžně poloprofesionální fotbalovou kariéru a studium. Tolik tedy krátké představení našeho dnešního pohárového soupeře.

… a zpět k zápasu

Forest nastoupily k zápasu řádně rozjeté, poté co před týdnem porazily venku AFC Fylde 6:0. Z 13 zápasů dosavadního ročníku Championship jich vyhrály 11.  My jsme se museli přenést přes porážku s Chelsea a nevalné ligové výkony. Naše sestava se oproti minulému zápasu změnila, nastoupily Bissell, Hope, Piemonte, Stenevik a Snoeijs. Na lavičce vyhlížely roli žolíků mimo jiné  Bennison, Payne a Duggan.

První poločas

jsme začali velmi váhavě a nevýrazně. Za pár minut sahaly Forests po senzaci, když z Birminghamu hostující Worsey jen o pár centimetrů minula míč křižující před naší prázdnou bránou. Naštěstí jsme se postupně začali dostávat do hry, i když trochu klopotně. Po sérii skoropřihrávek před bránu končících na kopačkách hráček v červeném se do věci vložila Kühl. Vběhla do přihrávky nottinghamských a po sólu přes polovinu soupeřek s přehledem přelobovala vyběhnuvší Batty – 0:1.

O deset minut později uklidila míč po rohu ze dvou metrů hlavou do brány Piemonte – 0:2. Všichni si mohli oddechnout, že tím snad aspoň na chvíli skončí její nekonečné rozhazování rukama, pokud nedostane přihrávku přímo na kopačku (a mnohdy i když jí dostane). Po zbytek poločasu se červené urputně snažily o korekci. Ale jejich snaha vždy skončila na naší snad trochu chaotické, ale sveřepé obraně.

Druhý poločas

jsme rovněž nezačali šťastně, když Worsey připravila o míč Wheeler a poslala dopředu Greengrass. Ta si poradila s naší obranou, obstřelila Brosnan a snížila na 1:2. Po tomto gólu se pro nás hra stala nepříjemně vyrovnanou. Až do 52. minuty, kdy po rohu zužitkovala Vanhaevermaet svých 185 cm výšky a hlavou zvýšila – 1:3. Následující minuty už přinesly naší postupně narůstající dominanci. Wheeler ani Snoeijs se svými pokusy ještě neuspěly. Ale Kühl v 73. minutě už ano, když její střelu si do vlastní sítě srazila Batty – 1:4. A pokračovali jsme dál. Brosnan v mezičase ještě zachraňovala před Worsey. Ale 84´minuta už patřila Bissell, která doklepla za záda Batty přihrávku Olesen. Krátce před koncem základní hrací doby proměnila Duggan penaltu za faul na Olesen (1:6) a v prodloužení zasadila poslední ránu rezignovaným Trees Bennison – 1:7.

Shrnutí

Nottinhgham Forest jsme přesvědčivě porazili a postoupili tak do čtvrtfinále poháru. V něm nás čeká Chelsea, což při vší úctě k Forest bude soupeř naprosto jiné úrovně. Tam by se nám podobná zaváhání, jaké jsme nyní viděli na začátku obou poločasů mohla stát osudnými. A rovněž nelze čekat, že Chelsea dojde v pozdějších fázích zápasu dech, jako tomu u našich soupeřů bylo nyní. Kühl a v druhé půli Bennison a Olesen byly klíčovými strůjkyněmi našeho úspěchu. Velmi dobře hrála i navrátivší se Stenevik – je poznat, zda v obraně někdo jen zaskakuje, nebo zda hraje nativní obránce. Za zmínku stojí i to, že proměněná penalta byla prvním pohárovým gólem Duggan od r. 2013. Celkově s předvedeným výkonem panuje všeobecná spokojenost. Jsem zvědavý, jak se nám povede s Chelsea. Před tím nás ovšem v neděli 18.2. od 14:00 čeká domácí ligový zápas s Hammers. Zde se uvidí, zda náš úspěch v pohárovém utkání byl jen náhodným vzepjetím proti třetiligovému soupeři, nebo zda jsme konečně našli slušnou formu. I s ohledem na to, že na domácím stadionu jsme ještě letos nevyhráli. COYB!

Zdroj fotografie:  GettyImages via roayalbluemersey.sbnations.com

Góly: Greengrass (47´) – Kühl (23´), Piemonte (33´), Vanhaevermaet (52´), Batty ( 73´- vlastní), Bissell (84´), Duggan (penalta, 88´), Bennison (90+4´)

ŽK: Domingo, Haughey

Forest (4-3-3): Batty; Cowie, Harkin, Cook, Johnson; Anderson, Worsey, Manders (Haughey 77´); Domingo, Moncaster (Dixon 77´),  Greengrass

Toffees (3-4-3): Brosnan; Stenevik, Finnigan, Vanhaevermaet (Wilding 85´); Wheeler (Bennison 60´), Bissell; Hope, Galli; Kühl (Dale 75´), Piemonte (Duggan 59´), Snoeijs (Olesen 75´)

Everton Player of the Match: Kathrine Møller Kühl