Everton – Sheffield United 1:0

12/05/2024 3 Od Fip

Už pátý domácí střet po sobě se podařilo ustřežit portál za Pickfordem. Ani Blades, padajícím o level níž, se přes něj nepodařilo projít a k tomu jim Doucouré přibalil do batohu 101. mičudu.

V Goodison Parku se utkaly týmy s nejslabšími útoky, dalo se tedy očekávat klidné odpoledne. Everton už nastřádal solidní polštář pro záchranu. Letos tedy nebylo třeba žhavit desetitisíce myslí Evertonians ku záchraně a telekineticky vtahovat míče do soupeřovy sítě. To je fajn.

Na druhé straně Sheffield United prožil podle všech předpokladů mezi elitou očistec a zatím se dělí o třetí nejhorší zisk bodů v éře Premier League. Není se co divit, když své nejlepší hráče po postupu museli prodat (Berge, Ndiaye). Nepřipomíná to někomu něco?

Everton na závěr sezóny přišel o Jacka Harrisona, do hry ho nepustí patrně potíže s kyčlí. Jeho místo napravo zaujal Garner, takže zbylo místo pro Onanu. Na poslední domácí zápas sezóny dostal na pravém beku přednost Coleman.

Manažer druhého nejznámějšího klubu ze Steel City, Chris Wilder, už několik zápasů může pojmout jako přípravné, ale solidní 9členná marodka mu trochu křízí plány. Vynechat Holgatea mu pomohla i dohoda o hostování, Tom Davies se bohužel celou sezónu potýká se zdravotními problémy. Jedinou změnou proti minulému kolu byl Larouci, který se do základu dostal na úkor zraněného Osbornea.

První poločas

Everton za zpěvu domácích přiznivců začal svižně. Do zakončení z úhlu se protlačil DCL, ale jeho hopkavá střela se Foderinghamovi nevyhnula. Z druhé strany pronikal Young, obhodil si Hamera a míč na hřišti už sice nestihl, odměna v podobě rohového kopu mu byla ale odepřena.

Po 10. minutě jsme měli silné momenty. McNeilův centr se ocitl na hlavě osamoceného Doucourého, ten však nebyl připraven opravdově zakončit. Krásná kombinace ve středu pole uvolněně hrajících Toffees vyslala Onanu, ani on není na takové věci zvyklý a míč si ukopl. Dlouhý pas za obranu si skvěle stáhl DCL, nasadil Trustymu jesličky a předložil příležitost Doucsovi, na úrovni takových 0,7 xG. Dobře, tak v jeho případě tak 0,17. Prostě, Foderingham včasným vyběhnutím podržel svůj tým.

Pokus rozehrát přímý kop po zemi, to bude potřeba ještě secvičit. Nevadí. Coleman se pokoušel horolezecky zdolat Brookse, ale rozhodčí mu to neuznal. DCL se zastřeloval a na druhé straně se do šance dostal nebezpečný Archer. Vše gradovalo k 31. minutě, McNeil parádně našel za obranou DCL, ten si položili brankáře a předložil před branku Doucourému, který sedmou ligovou trefou načal soupeře – 1:0.

Chování zvířete zahnaného do kouta projevil kapitán hostí Robinson, když obouruč strčil naši 9 až z ní skoro byla 6. Těžko říct, co ho k tomu vedlo, ale rozhodčí Attwell označil žlutou oba hráče. Tento moment hosty trochu probudil, ale před Archerem stihl vypíchnout odvážný Pickford. Další zmatky v obranné práci dali šanci Brooksovi, ale ten mířil jen na Jordana. Znovu Archer pak neprocedil střelu skrz Tarkyho, na druhé straně neuspěl Doucs.

Druhý poločas

Jak byla první půle zajímavá, tak druhá už tolik ne. Začalo to sice slibně, Garner měl 2 pokusy o centr a dobrá kombinace vyhecovala ke střele Onanu, ale sražená rána přinesla jen roh. Po něm odražený míč napálil nad ostrostřelec posledních kol Gana Gueye. V 54. minutě si o nejvyšší kartičku a lístek na dovolenou řekl Arblaster, před jeho skluzem uskočil Garner naštěstí včas, takže hostující středopolař viděl jen žlutého spodka.

Aktivita na hřišti upadala, domácí se spokojili s jednobrankovým vedením. Z letargie se je pokusil probrat Brereton Diaz, naštěstí mířil dvakrát vedle. Mezitím Branthwaite dal takovou malou domů, že nenašel Pickforda, ale ani jeho branku.

To už na hřisti vířili uzdravený Dobbin, fešák Gomes a mlaďas Chermiti. Ten se dostal do několika slibných šancí, ale Foideringham čaroval ve vzduchu i na zemi a do zakončení ho nepustil. Gustavo Hamer, postavou připomínající Salomona Rondona v jeho ne úplně nejlepších letech, pohrdl poslední šancí hostů. Hlavou mířil nad.

V nastavení se ben Slimane postaral neúmyslně loktem o tom, že Gomes už není fešák a také o to, že se na hřiště na pár minut dostal i Lewis Warrington. Docela haluz. No a v nastavení nastavení prokličkoval mazácky Chermiti obranou, předložil na podnose šanci pro Garnera, ale ten střetnutí dvou střídmých nechtěl přesytit, a tak branku lahůdkově přestřelil.

Závěrem

Splněná povinnost, občas pohledná hra a citelná úleva na hřišti i v hledišti. Závěrečné kolečko cti, kdy na hřiště přišli za potlesku ochozů hráči s rodinami, dalo zapomenout na chvíli na svět, kterému vládnou finance. Kdo by se neustrnul, když na hřiště přicapká maličký Keane, sotva jednoletý, celý tatínek. Nebo jak dva malí Ganové kopou tatínka do achilovky. Taky mladá slečna Tarkowská tam byla, a Pickfordi a Youngové všeho věku.

Zápas splnil očekávání, série pokračuje. Cenu pro hráče zápasu by od naší redakce převzal DCL, pokud bychom nějakou měli. A pokud by si pro ni přijel. Ale svůj standard zahráli McNeil i Gana, soupeř toho dovolil dost. Dobře to dopadlo!

fotozdroj: Peter Byrne – Associated Press

Branky: 31‘ Doucouré

Žluté karty: 36‘ Calvert-Lewin – 36‘ Robinson, 54‘ Arblaster, 90+2‘ Wilder (mimo hřiště)

Držení míče: 57% – 43% Střely/na branku: 15/6 – 13/1 Rohy: 3 – 6 xG: 2,00 – 0,62

Everton: Pickford – Coleman, Tarkowski, Branthwaite, Young – Gana Gueye, Onana – Garner, Doucouré (69‘ Dobbin), McNeil (69‘ Gomes, (90+3‘ Warrington)) – Calvert-Lewin (79‘ Chermiti).

Sheffield United: Foderingham – Vini Souza, Trusty, Robinson – Larouci (55‘ Lowe), Brooks (55‘ ben Slimane), Arblaster (63‘ Curtis), Hamer, Bogle – Brereton Diaz, Archer (81‘ Brewster)

Rozhodčí: Stuart Attwell  Diváků: 39 221