Preview: Chelsea – Everton

22/02/2014 0 Od Fip

Everton čeká letošní poslední zápas na půdě nějakého týmu z TOP7. Výsledek bude mít zásadní vliv na šance na účast v lize mistrů. Toffees se pomalu opět dostávají do tempa, před týmem tak stojí výzva získat „double“ proti týmu ze západního Londýna, vedený uštěpačným Mourinhem.

A to je něco, co se nepovedlo 35 let, naposledy tedy v sezóně 78-79. Teda to bylo Portugalcovi 15, takže jeho se to úplně netýká. Vedle tohoto “dlouhého čekání“ ale zeje další milník, kombinace Mourinho-Chelsea-Stamford Bridge totiž nenašla přemožitele z Anglie již v 89 kláních (73 ligových). A to budí respekt, na rozdíl od nedávných prohlášeních tzv. Special One. Navíc Chelsea má před sebou možná zápas osmifinále LM, ale o motivaci nebude nouze, protože aktuálního lídra tabulky nahánějí hned 3 pronásledovatelé, boj o titul je stále otevřený. Pravda ale je, že proti Chelsea se dá hrát, Everton tam mezi lety 2007 a 2010 neprohrál, v roce 2011 postoupil po penaltách na SB v FA Cupu. A nedávno potrápili domácí Blues třeba Crystal Palace, Swansea i West Ham. A nezapomínejme na velké vítězství z počátku září, kdy Steven Naismith využil přihrávku Jelaviće v jedinou branku utkání.

Sedmadvacetiletý Skot zaznamenal 4 branky v posledních zápasech, ale po většinou to bylo v zápasech, které začínal vsedě, takže pravděpodobnější se jeví ligový debut pro Lacinu Traoré, který sice vstřelil po 4 minutách na hřišti první gól za Everton, ale jinak příliš pochvaly nesklidil. Ve hře jsou i další varianty, v úvahu nepřipadá jen Lukaku, kterému smlouva nepovolí nastoupit proti mateřskému klubu, ale jinak Roberto Martinez nemůže počítat už pouze s dlouhodobě zraněným triem Gibson, Koné, Oviedo. K dispozici tak budou brankáři Howard a Joel, obránci Hibbert, Baines, Jagielka, Distin, Coleman, Stones, Alcaraz, záložníci McGeady, McCarthy, Barry, Barkley, Osman, Pienaar, Deulofeu a do útoku Mirallas, Naismith, Vellios, Traoré. Svou preferovanou sestavu nebudu nijak naznačovat.

Zápasová fakta

Vzájemná

  • Chelsea s Evertonem neprohrála doma posledních 18 zápasů, 9 zápasů z této řady ale nedokázala ani zvítězit.
  • Pro Chelsea jsou Toffees nejčastějším terčem v historii, 261 branek se jim podařilo vystřelit do sítě za zády brankářů Everton. (Panebože, koho zajímají a kdo se zaobírá těmihle na kost vybroušenými statistikami.)
  • Roberto Martinez prohrál zatím každou ze svých návštěv Stamford Bridge. A to tam byl už erm čtyřikrát. Opravdu signifikantní.

Chelsea

  • Blues se tuto sezónu nepodařilo doma prohrát (11 pokusů), naposledy pak před rokem s QPR (celkem 22). Nepřekvapí, že v lize mají nejlepší domácí bilanci.
  • Abramovičova četa dokázala vytěžit 14 bodů ze zápasů, kde prohrávali.
  • Zdobí je i nejlepší obrana, jen 21 inkasovaných z 26 zápasů. No, už to není, co to bývalo, že José!

Everton

  • Everton již 4krát venku nezvítězil, poslední dva zápasy prohrál, aniž by vstřelil gól.
  • To, co se zdálo být nejviditelnějších příspěvků nového manažera, se poslední zápasy trochu rozplynulo – 9 bodů proti týmům TOP7 (najednou máme TOP7) je nejméně, teda téměř, méně má jen právě ten bývalý manažer ve svém novém týmu.
  • Obránci dosáhl Everton gólu již 10krát, tomu se nikdo v lize nevyrovná.

Zápas na Stamford Bridge začne dnes ve 13:45, rozhodovat jej bude Lee Probert z Gloucestershire. Dobré vzpomínky na něj nemá Tim Howard, když mu pokazil zápas „na Štěpána“ proti Sunderland.