Everton – Burnley 1:0

08/04/2024 4 Od Fip

Prvního ligového vítězství jsme se dočkali v dubnu. Odraz ode dna nenastal prudce, spíše jsme se vymanili z dosahu šmátrání nešťastníků pod námi.

Sean Dyche proti svým „sirotkům“ z Lancashire musel sáhnout k několika změnám. Do středu pole chyběli Onana (menší bolístky) a Gana Gueye (narození potomka). Ve středu pole je nahradili Garner s Gomesem. Pravou stranu obsadili hvězdy pro pamětníky, Young s Colemanem si odbyli start v EPL ještě za Labouristů. Úvod obstarala připomínka v březnu zesnulého Jimmyho Husbanda, útočníka Evertonu na pomezí 60. a 70. let.

První poločas

Dlouho se nic nedělo, bojovalo se ve středu pole. V 15. minutě získal míč agilní Branthwaite, dostal se ke střele, ale nemířil přesně. Gomes se pokoušel o kolmice za obranu, aktivní v nábězích byli hlavně nalevo pohybující se Doucouré a Mykolenko. První se pokoušel o střílený centr (zachytil Murić), při dalším pokusu byl v postavení mimo hru. Hráči Burnley se dlouho potýkali s fyzickou hrou Toffees, první vlaštovky Fostera či Taylora k Pickfordovi nedoputovali. Napravo se nedařilo Youngovi, 2 centry byly nepřesné a pokus o střelu nevyšel pro dlouhé rovnání míče. Škoda. Horší perioda přišla okolo půlhodiny hry.

Odobert zlobil rychlým pohybem, jeho centr zkrotili zadáci. Chaos a nedorozumění mezi Branthwaitem a McNeilem hosté nevyužili. Další moment, kdy tuhla krev v žilách, následoval. Branthwaite a Tarkowski při pokusu o odkop trefovali své spoluhráče, až to bylo nehezké.

Tarkowski pak sejmul unikajícího Estevea, přímý kop poslal Bruun-Larsen nad. Tarkowski si vysloužil kartu, když chňapl Odobertovi po krku a rameni, dokud ho nezastavil. McNeil v souboji dostal od Taylora ránu do spánku, ale po chvíli se oklepal. Zajímavou vložku snad z gaelského fotbalu obstaral Coleman, když tancoval nad míčem na lajně, ale bohužel přispěchal s pomocí Young a bylo po šanci.

Young byl při dalším neúspěšném pokusu, když dokázal z voleje trefit jen Doucse. Už jsme se těšili na pauzu, když si DCL počíhal na liknavě rozehrávajícího Muriće. Ten odkop namířil jen do naší devítky, odražený míč jej krásně přeletěl a zapadl k tyči – 1:0. Že by se štěstěna začala k DCL obracet tváří?

Druhý poločas

Toffees se dostali lehce na koně, spadl z nich kámen. DCL byl faulován před vápnem, ale Gomes přímý kop zahodil. V obraně skvělými skluzy čistil pole Branthwaite. Takže se konečně zase ozvalo „Spirit of the Blues“, do jinak poněkud ztichlého Goodison Parku. Kdyby nájezd po další chybě v rozehrávce, tentokrát od Assignona, dokázal lépe zakončit DCL, mohlo být ještě veseleji. Murić ale tentokrát míč v leže vykopl.

Momentum pak vyprchalo, když Young centroval nepřesně, Doucouré končil v ofsajdu a Gomes přímý kop rozehrál jako jakousi svého druhu centrostřelu. Další ránu si Burnley uštědřili v 67. minutě, O’Shea si špatně zpracoval míč, zoufale se pak snažil jej vypíchnout před McNeilem, jenže místo toho jej podrazil a zamířil rovnou do sprch. Všechno málem pokazil o minutku později střídající Brownhill, jeho rána jen o centimetry minula spojnici Pickfordovy brány. Sebevědomí DCL naopak narůstalo, když se prošel napříč soupeřovým vápnem za přihlížení snad kompletní defenzívy hostí, ale střílel vedle.

Závěrečnou čtvrthodinu jsme si pohlídali. McNeil presoval tak, jako by měl s Burnley ještě nějaké nevyrovnané účty. Podobně bojoval Doucouré, když proti přesile bojoval. Střídající Beto několikrát tahal kontry, jednou byl podezřele sražen, ale bez zájmu rozhodčích. Musel tak vzít za vděk žlutou kartou pro Bergeho za nenechavé ruce.

Výkon měl daleko ke kráse. Jediná branka je zásluhou presinku, plánovaného dle slov dorážejícího DCL na základě rozboru soupeře. Takže dobrá práce. Hráčem zápasu za mne Br(iliant)anthwaite, který se svými dlouhými nohami dostal do dobré fazóny.

Fotozdroj: skysport.com

Branka: 45+2‘ Calver-Lewin

Žluté karty: 34‘ Tarkowski, 45‘ Gomes – 90‘ Berge  Červená karta: 67‘ O‘Shea

Střely/na branku: 12/3 – 6/1  Držení míče: 37% – 63%  xG: 0,74 – 0,41  Rohy: 3 – 5  Ofsajdy: 10 – 1

Everton: Pickford – Coleman, Tarkowski, Branthwaite, Mykolenko – Young (83‘ Harrison), Gomes, Garner, McNeil – Doucouré – Calvert-Lewin (83‘ Beto)

Burnley: Murić – C.Taylor (84‘ Gidmundsson), O‘Shea, Esteve, Assignon (84’ Amdouni) – Bruun-Larsen (69‘ Brownhill), Cullen, Berge, Foster – Fofana ( 61‘ Vitinho) Odobert (84‘ Rodriguez).

Rozhodčí: M. Oliver  Diváků: 39 125