Everton – Arsenal 1:0

09/04/2019 5 Od BlueBlooded

Neskorý, ale o to netradičnejší report vám prinášame po úžasnej domácej výhre nad neobľúbeným súperom. Londýnskych Gunners sme zdolali po vyše dvoch rokoch.

Takže, prečo netradičný? Lebo pohľad na zápas vám poskytnú obe zainteresované strany. Moje pozvanie na tento rozhovorový formát opäť prijal vášnivý fanúšik Dial Square, Boris, začo mu patrí moja veľká vďaka. Dobre vie, ako rád a vyčerpávajúco žmýkam informácie. Hlavne, keď ide o futbal. Verní čitatelia ho môžu poznať aj z minulej sezóny, kedy ochotne poskytol svoje vedomosti pred zápasom. Teraz, keď je už po „tom“, poskytne dojmy a názory zo zápasu. Aby som doplnil informácie, zápas sme sledovali spoločne. Tak poďme na to…

Boris, ešte raz zopakujem, som naozaj rád, že si prijal aj druhé pozvanie a si ochotný vyjsť s kožou na trh aj po zápase. Lebo, úprimne, nie je to ľahká úloha. Emócie sú predsa len podnietené výsledkom a oproti tichu pred búrkou, ktoré panuje v našich preview článkoch, teraz už má každý svoj jasný názor. A ten sa nemusí zhodovať v oboch táboroch. Takže prijímaš isté riziko. No, ale k téme. Aké boli tvoje dojmy pred zápasom, očakával si ťažký zápas? Lebo ja osobne, večný modrý optimista, som si veril a môj tip na výsledok bol 2:1.

Na začiatok by som chcel poďakovať za možnosť participácie na pozápasovom rozhovore, okrem poskytnutia pohľadu z opačného spektra mi určite padne vhod aj písomné vyliatie frustrácie. Moje dojmy pred zápasom boli skôr negatívne, zápasy na ihriskách súperov z posledných sezón ma presvedčili, že ide viac o realistický ako o pesimistický pohľad. Ako zvyknem vravieť, pre nás je lepšie hrať doma s Barcelonou ako vonku s hocikým. Môj usmiaty tip na výsledok bol 2:2, ale priebeh zápasu nás presvedčil, že o osude stretnutia bolo pravdepodobne rozhodnuté už v šatniach.

Vášmu tímu naordinoval Emery formáciu 3-4-2-1. Viem, že nemáš pochopenia pre túto taktiku a patríš ku kritikom doterajšieho snaženia vášho španielskeho lodivoda. Navyše, v spojení celkom rozsiahlej maródky a indisponovanosti niektorých hráčov, dá sa povedať, že ste nastúpili v podstate oslabení. Ale to je len môj dojem. Čo ty na to?

Možno by som trochu poopravil tvrdenie o kritike doterajšieho Emeryho pôsobenia; prvá tretina sezóny priniesla nádej na lepšie zajtrajšky, tím fungoval ako už dávno nie a asi všetci fanúšikovia si Emeryho obľúbili, nebol som výnimkou. Zlom nastal po doposiaľ stále nevysvetlených problémoch s Özilom, kedy sa nemecký hráč nedostával ani na lavičku náhradníkov. Nešťastie situácie umocňovali aj nejasné a veľmi hmlisté Emeryho vyjadrenia a tlačovky, ktoré až príliš pripomínali tie Wengerove (t.j. veľa vaty a málo informácií). Až do tohto zápasu sa zdalo, že sa situácia vyjasnila a klub sa dostal opäť do pohody, netrúfam si však odhadovať, čo bude nasledovať.

Čo sa rozostavenia týka, áno, Emeryho kritizujem za nevhodné rozostavenie 3-4-2-1, alebo možno lepšie povedané 5-2-3. V tomto rozložení mnoho vecí nefunguje – traja stopéri si niekedy zavadzajú, krídelní obrancovia pri absencii Bellerína nepodporujú dostatočne útok (Kolasinac na ľavej strane pracuje dobre), dvaja stredopoliari, navyše väčšinou obaja defenzívni, nedokážu pokryť dostatočnú plochu, a pred nimi trojica útočiacich hráčov s dvoma krídelníkmi nie je najšťastnejším riešením vzhľadom k tomu, že v tíme nemáme ani jedného svetového krídelníka. Vo väčšine zápasov tak musí hrať, ako jediné skutočné krídlo, Alex Iwobi, ktorého rozhodovacie schopnosti a finálna fáza sú jednou z príčin mojich ubúdajúcich vlasov. Arsenalu, s typológiou súčasného kádra, by sa podľa mňa viac hodilo rozostavenie 4-4-2 s diamantom uprostred, prípadne 4-3-3.

Po prečítaní nedeľnej zostavy sa ma zmocnila mierna beznádej, stred poľa v zložení Guendouzi – Elneny skutočne nemohol konkurovať dravým hráčom domácich a vykrývať ich protiútoky. Navyše, Özil utopený na krídelnej pozícii takisto nie je niečo, čo rád vidím. Myslím, že mnohým bolo jasné, ako bude zápas pri takomto rozostavení vyzerať a že do druhého polčasu budú musieť prísť zmeny ako do rozloženia, tak aj v podobe striedaní, čo sa nakoniec aj potvrdilo. Preto sa pýtam, čo viedlo Emeryho k tejto základnej zostave? Myslím si, že jeden hráč navyše do stredu poľa namiesto tretieho stopéra by mal na predvedenú hru pozitívny dopad.

Za to my sme nastúpili v takmer nezmenenej zostave. Jedinú predstavoval Jagielka, nahradzujúci chorého Keana. Silva nie je fanúšik veľkého rotovania a zdá sa, že sa to konečne vypláca. Tím si sadá, hráči si rozumejú a prichádzajú konečne aj veľké výsledky. Nesmiem nespomenúť ani sebavedomie, ktoré v Goodison Parku hrá neuveriteľnú úlohu. Aj preto sme na vás vyleteli podobne, ako pred týždňom na West Ham. Avšak ani v pokročilom štádiu duelu ste sa akosi nevedeli rozhýbať. Povedz, je to toto typická zaspatá tvár Arsenalu na ihriskách súperov?

Áno, vo vašom tábore je viditeľná pozitívna zmena, konečne prichádzajú výsledky, zápasy plné frustrácie a hernej nepohody sú nateraz zabudnuté. Aj z toho dôvodu som pred duelom nemal veľké oči, berúc navyše do úvahy aj našu formu na cestách. Konieckoncov, zo všetkých tímov Premier League máme po Fulhame a Cardiffe aktuálne najvyšší podiel získaných bodov práve z domácich zápasov, v rozdiele bodov medzi domácimi a vonkajšími zápasmi sme dokonca najhorší.

Žiaľ, musím povedať, že výkon, ktorý sme v podaní hráčov Arsenalu mohli vidieť, nie je na ihriskách súperov výnimkou. Keď k tomu pripočítame výborný výkon Evertonu, výsledok nie je prekvapením, dokonca si trúfam povedať, že by zápasu svedčal aj viacgólový rozdiel. Obávam sa, že vonkajšie zápasy proti Wolves, Leicesteru a Watfordu, ktoré nás ešte čakajú, môžu mať podobný priebeh. Trénerský tím musí v tomto smere naozaj zabrať.

Prvý gól padol v úvodnej desaťminútovke. Dlhé vhadzovanie Digneho predĺžil Jagielka a lopta sa znovu dostala k nemu po pomerne šťastnom odraze, myslím Mustafiho. Ten zblokoval hlavičku Calverta-Lewina priamo k nebránenému kapitánovi domácich, ktorý ľahšiu gólovú povinnosť asi ani nikdy nemal. Čo si myslíš o celej situácii, ktorá rozhodla zápas?

Išlo o pomerne šťastný gól, Jagielka najskôr výborne vybojoval loptu proti trom našim hráčom, ktorá sa následne od prekvapeného Kolasinaca dostala naspäť až ku kapitánovi Evertonu, ktorý už mal ľahkú úlohu. Myslím si, že sa v obrannej činnosti v tejto situácii dalo spraviť rozhodne viac – 10 našich hráčov v pokutovom území malo gólu zabrániť. Spomenul som si na dávne góly, ktoré sme dostávali od Stoke City po dlhých vhadzovaniach Delapa.

O áno. Delapa dokonca navrhovali na reprezentáciu Írska v hode oštepom na Olympiádu v Londýne 2012. Ostatný priebeh stretnutia, aj keď bez gólov, sme sledovali vyrovnané držanie lopty, miestami s vašou prevahou v druhom polčase, ale šance mal väčšinou Everton, ktorý vás prestrieľal 23:7. To sú neuveriteľné čísla, ak si zoberieme, že za posledných 10 rokov sme nad Arsenalom vyhrali iba trikrát. Nepomohlo vám ani dvojité striedanie po polčasovej prestávke. Kde to podľa teba najviac škrípalo? Nedalo sa pre vyrovnanie alebo zvrátenie výsledku spraviť viac?

Už prvý zápas na Emirates, kedy sme vyhrali so šťastím a kde bol Everton lepším tímom, mohol predznamenať vývoj nedeľnej odvety. V skutku som aj prekvapený z čísla 7 na našej strane, nakoľko som nepostrehol žiadnu výraznejšiu šancu. Naopak, domáci hrali s chuťou, skvele napádali, hľadali zaujímavé riešenia situácií a hrozili výbornými brejkmi. Skutočne iba občasná nemohúcnosť v zakončení hráčov Evertonu nás zachránila od debaklu.

Po polčasovom striedaní som neskrýval optimizmus, ten sa však s pribúdajúcimi minútami lineárne vytrácal. Naši hráči hrali bez pohybu, nápadu, čakajúc prihrávky do nohy, ktoré boli ľahko čitateľné. Myslím si, že nasadenie a celkovo prístup k zápasu boli natoľko zlé, že sa výsledok nedal v danom momente zvrátiť. Najviac ma sklamal Özil, ktorý zaznamenal až zahanbujúce zápasové štatistiky (14 stratených lôpt a 0 zo 6 vyhratých súbojov), z tábora súpera sa mi najviac páčil Bernard.

Ako vidíš Arsenal do konca sezóny? Dokážete uhájiť miesto v TOP 4? Stále ste v európskej lige, čiže trofej tiež nie je nereálna. To sa zdá, ako pozitívne výsledky po zmene Wengerovho režimu.

Oproti minulej sezóne sme sa určite zlepšili, máme viac bodov, predvádzame (doma) krajšiu hru. Zloženie zostávajúcich zápasov mi však na kľude nepridáva, hráme ešte 4x vonku a 2x doma, pričom najmä tie vonkajšie zápasy budú proti mimoriadne nepríjemným súperom. Nečudoval by som sa, ak by sme 4. miesto neuhájili, avšak stále dúfam, že sa nám to podarí.

To je všetko. Opäť raz ti ďakujem za ochotu, tvoj voľný čas a skvelé odpovede. Na záver len skonštatujem, a neviem, či ťa tým uteším, ale toto bol jeden z najlepších výkonov, aký sme minimálne v tejto sezóne podali. Súhlasím s tebou, že byť klinickejší, odchádzate oveľa smutnejší. Kto vie, možno by Özil potom hádzal aj ťažšie veci ako kabát.

Rado sa stalo.

Zostrih toho najlepšieho zo zápasu nájdete na oficiálnej stránke.

Muž zápasu: Dominic Calvert-Lewin (Sky) Bernard (BBC)

Žlté karty: 6´ Guendouzi, 25´ Sokratis, 50´ Gomes, 82´ Mustafi, 86´ Monreal

Arsenal FC: Leno – Mustafi, Sokratis, Monreal – Maintland-Niles, Elneny (46´Ramsey), Guendouzi, Kolašinac (46´Aubameyang) – Mkhitaryan, Özil (74´Iwobi) – Lacazette

Everton FC: Pickford – Coleman, Jagielka, Zouma, Digne – Gomes, Gueye – Richarlison (79´Walcott), Sigurdsson (90+1´Davies), Bernard (88´Lookman) – Calvert-Lewin

Rozhodca: Kevin Friend

Počet divákov: 39 400, Goodison Park (Liverpool)